Spring 2017

 

Sport

Date

Time  Yr Versus Result

 Score 

January

trainers Cross Country 17  1.45pm 4-6 Assorted Schools (A)  

YEAR 3 – Eden and Nicholas

YEAR 4 – Florence and Joshie

YEAR 5 – Lynette and Harry H

YEAR 6 – Ella and Samuel

 
hockey Hockey 19   5 Fulham Prep (H) A WON
B WON

7-1

1-0

rugby Rugby 24   4 Orchard House (A) Postponed  
trainers Cross Country 24   4-6 St James (A)  Yr 6 Boys  3rd
netball Netball 25   U10 ABC Tournament A team 
B team 
C team 
RUNNERS UP
CHAMPIONS
RUNNERS UP
rugby Rugby 26   6 KGPS (A)  Won  4-3
netball  Netball 31   4 St James (A) A Lost
B Won

0-14

4-0

February

rugby Rugby 2   6 Orchard House (A) Won 11-1
rugby Rugby 2   5 Latymer A Drew
B Won

4-4

8-5

 netball  Netball 4   5 Tournament (A)  Won  
 rugby Rugby 21   4  OHS (H) A Lost
B Drew
5-7
8-8
hockey Hockey 21   4 Falcons (H) A Won
B Won
C Won
D Won
1-0
1-0
3-0
1-0
hockey Hockey 27  12-4pm 6 Tournament Unicorn (A) 5th   
rugby Rugby 28   3  OHS (H) A Lost
B Lost
8-7
8-10
hockey Hockey 28 12-4pm 5 Tournament Unicorn (A)  2nd  

March

netball Netball 7   3 KGPS (A) A Lost
B Drew
4-7
0-0
rugby Rugby 7   3 KGPS (A) A Drew
B Won
C Won
14-14
7-5
4-3
hockey Hockey 9   5 KGPS (A) A Won
B Lost
6-0
1-3
rugby Rugby 11 9-12pm 5 Tournamnet St James (A) Won
Plate Comp
 
netball Netball 14   4 St James (A) A Lost
B Won
1-3
4-1
swim Swimming 15 2pm

Borough Swim Finals (A)

 

Josef – BOROUGH CHAMPION – Year 5 Freestyle
Obrad – 2nd Boys backstroke
Fynn – 3rd Year 3 Freestyle
Obrad, Josef & Thomas T – 6th Medley relay

Boys team (Obrad, Josef, Fynn, Thomas T, Ben,
harry B, Felix) – 3rd Independent Boys team
Josef - 5th in Boys Butterfly

hockey Hockey 16    6  Tournament OHS (A)    

 

 

Autumn 2016

 


Year 3


Year 4


Year 5


Year 6

 

 footballnetball

 

footballnetball

 

 football

 

netball 


20 September

Netball & Football v KGPS (A) 2pm


22 September

Football v St. James (A) @ Barn Elms 1.45pm

Netball (1 team) v Parsons Green (H)


10 September

Hampton 5-a-side Football (A) @ Hampton School 9-12


15 September

Netball (1 team) v Parsons Green (A) 1.30pm


Football 0-4, 0-5, 4-0
Netball lost all

 
Football 2-5, 2-8
Netball 5-1

 

Runner Up


Won 10-0


 netball

football swim

 netball

swim 


22 September

Netball (1 team) v Parsons Green (H) 1.45pm


27 September

Football (3 teams) v Orchard House (A) @ Chiswick Back Common 2pm

 


15 September

Netball (1 team) v Parsons Green (A) @ Hurlingham Pk 1.30pm


27 September

Swim gala v Ibstock (A) time tbc

 
Lost 2-6

Won 1-0
Drew 0-0
Lost 0-1
Lost 0-3
Gala Won 174-163


Won 6 - 3

 
Won 174-163


swim


 netball


 swim


netball 


27 September

Swim gala v Ibstock (A) time tbc


29 September

Netball (1 team) v Radnor House (H) 1.45pm

 

27 September

Swim gala v Ibstock (A) time tbc

 


29 September

Netball (1 team) v Radnor House (H) 1.45pm

 
Won 174-163


Won 2-1 

 

Won 174-163

 

Won 7-0 


netball 

netball 

netball 

 football


 8 November

Netball v Falcon Girls (H) 1.45pm

Swim gala – London Schools League 1st heat (A) venue and time TBC


11 October

Netball v RPPS venue TBC 2pm


29 September

Netball (1 team) v Radnor House (H) 1.45pm


6 October

Football v RPPS Venue TBC 2pm

 

A Won 5-4
B lost 0-5


Lost A 1 - 10
Lost B 2 - 4 

 

Won 2-1

 

 


 football

swim 

 swim

 netball


 
10 November

Football v Parsons Green (H) 1.45pm


4 November

Swim gala v Bute House & Putney (A) @ Bute House 4pm


4 October

Swim gala v Harrodian (A) 4.15pm


13 October

Netball & Football v Latymer (H) 1.45pm

 

 

 


 A WON 9-2
B WON 9-1


netball 

 netballfootball

netball 

 football


22 November

Netball v St. James (A) @ Barn Elms 1.45pm


15 November

Netball tournament A team ONLY (A) at Rocks Lane

Netball v KGPS B=C teams (A) 2pm

Football v KGPS (3 teams) (A) 2pm


20 October

Netball (3 teams) v KGPS (A) 2pm


3 November

Football v Parsons Green (H) 1.45pm

 

A LOST 1-8
B LOST 0-2

 


 A Lost 3-9
B Won 4-0

C Won 1-0

 

 

Summer 2016

 

Sport

Date

Time  Yr Versus Result

 Score 

May

cricket Cricket 5  13.30  4,5 St. James (H) 4A - LOST
4B - WON
5A - WON
5B - LOST

248-272
237-199
244-227
229-274

rounders Rounders 12  14.00

5,6

Falcons (H)  Won  9-6
swim Swimming
Gala
19  14-16.00 3-6  Chiswick New pool

 Winners

 Eagle
cricket Cricket 24 14.00

4

Orchard House (H)  Won  All games
 June
rounders Rounders 7  13.30 3,5,6  St James (H) 3A WON
3B LOST
4A WON
4B LOST
5A LOST
5B DREW
8-6
11-13
17.5-12
7-10
16.5-21
8.5-8.5
TROPHY SPORTS DAY 9  13-16.00  SPORTS DAY – all year groups
rounders Rounders 23  14.00  6 Orchard House (H) Lost
Won
Won
2-4
3.5-2.5
4.5-2
rounders Rounders 28  14.00  4 Falcon Girls  (A)    
cricket Cricket 30  13.00  6 Orchard House (A)

 

 

 

 

Spring 2016

 

Sport

Date

Time  Yr Versus Result

 Score 

January

netball Netball 12   3 Chiswick and Bedford Park (H)

A Won

B Won

10-0

5-0

rugby Rugby 21   6 RPPS (H) Lost  2-5
trainers Cross Country 26   4-6  Assorted Schools (A) n/a  n/a
swim Gala 28   4  NHEHS (A) Lost 147-192
hockey Hockey 28   5  Latymer (H) Won 1-0
rugby Rugby 28   6  Latymer (H) Won
Won
5-2
7-1
trainers Sportshall Athletics 29   6  Borough event (A)  -  -
 February
netball Netball 2   3-4  St James (A) Lost
Lost
1-6
0-5
rugby Rugby 2    4  Latymer (H)

A Won

B Won

4-3
10-8
football Football Tournament 3   5-6 Borough event (A)
East Sheen
St James
Nelson
Meadlands
St Osmunds

 

Lost 
Lost 
Won 
Won 
Lost 

 

2-0
2-0
3-2
2-0
2-1

rugby Rugby 9   3  Orchard House A Won
B Won
C Won
8-2
5-2
2-3
swim Swim Gala 9   3-6  Borough Event (A) Silver
rugby Tag Rugby 11   3-4 Parsons Green (H) A Won
B Drew
C Lost
10-6
10-10
4-7
netball Netball 11   4 Parsons Green (H) A Won
B Lost
C Drew

6-2

2-3

3-3

swim Rise Gala 11   3-6 Borough event (A)    
Half Term
hockey Hockey 23   5 Pembridge Hall (H)    
netball Netball 24   5-6

Borough Event (A)
St. Elizabeths 
Russell 
Meadlands

Vineyard

St. Edmunds

 

Won
Won
Won

Lost

Lost

 

3-2
3-0
1-0

0-1

0-3

March
rugby Rugby 1   4 Assorted schools (A) 3rd PLACE

Won 3-2
Eaton House
DREW 2-2
KGPS
Won 4-0
RPPS (B)
Drew 2-2
Latymer

 

Semi
Final St. James

LOST 0-4

Play off
Eaton House
Drew 3-3
(win on count back)

swim Swim Gala 2   3-6 Borough FINALS (A) OBRAD –
Medal in Boys
Breaststroke

Evie, Rosie,
Betsy & Nikita
Medal in girls
freestyle relay
netball Netball 3    6  IAPS (A) Lost 5
Won 2
Eaton SQ (10-0)
and Cranford (5-0)
Drew 1
Glendower (3-3)
rugby Rugby Tournament 12   5 Assorted schools (A)  bronze 3rd
rugby  Rugby 15   4

Fulham Prep (H)

   
rugby  Tag Rugby 15   3

Latymer (H)

   
netball  Netball 15   4 Chiswick & Bedford Pk (H)    
trainers Sport Relief Mile 17     (H)    
netball Netball Tournament 19   5 Assorted schools (A)
Barn Elms
   
trainers Inter house Cross Country 22   3-6 (H)    

Autumn 2015

 

Sport

Date

Time  Yr Versus Result

 Score 

September

football Football 

(5-a-side football
tournament)

5  9.30  4 Hampton (A) 3rd

 

netball Netball 15  

4

Latymer (A) Won 4 - 1
netball Netball 17   6

Parsons Green (H)

A Won
B Won
9-1
2-1
football Football 17   6 Latymer (H) Lost
 7-1
netball Netball 24   5 Parsons Green (A)

A Lost
B Lost

3-6
3-0
swim Swimming Gala 25  

3-6

Ibstock (A)

 Won

138 - 110
football Football 29  

4

RPPS (H) A Won
B Won
C Won

8 - 2

3 - 1

7 - 2

netball Netball 29   5 St James (H) A Drew
B Lost
C Lost

5 - 5

2 - 7

0 - 1

 October
football Football 1   3
Eaton Hse (H) A Lost 
B Lost
C Drew
0 - 6
0 - 5 
1 - 1
netball Netball 1   3 Falcons (H) A Drew
B Drew 
C Won
1 - 1
0 - 0
3 - 0
football Football 6   4 Unicorn (H)

A Won

B Won

4 - 0
5 - 3
netball Netball 6   4 RPPS (A)

A Won

B Lost

1 - 0
2 - 3
football Football 8   4 St James  (H) A Won
B Lost
C Won

4 - 3

2 - 4

2 - 0

netball Netball 8   5 Orchard House (A)

A Won

B Won

7 - 3

6 - 0

netball Netball 13   3 KGPS (A) A Drew
B Won
C Won

2 - 2

1 - 0

3 - 0

football Football 13   3 KGPS (A) A Lost
B Drew
2 - 3
0 - 0
swim Swimming Gala 14   3 - 6 Colet Court (A)  Lost 121-156 
football Football 15   5 RPPS (A) A Won
B Drew
8 - 1
3 - 3
netball Netball 22   5 KGPS (A) A Won
B Won
C Drew
11 - 2
5 - 2
1 - 1
football Football 22   5 KGPS (A) A Won
B Won
7 - 1
6 - 1
Half Term
November
netball Netball  3    4 KGPS (H) A Won
B Won
6 - 3
6 - 0
football Football 3   4 KGPS (H) A Won
B Won
1 - 0
1 - 0
netball Netball 5   5 Orchard House (H) A Won
B Won

11 - 0

4 - 0

football Football 10   4

RPPS Tournament (A)

V St. James 
V RPPS 
V Orchard Hse 
V KGPS 

Semis v Fulham prep  

Finals v Latymer 

 

 

Won 

Drew 

Won 
Won
Drewwon (penalties)
DrewWon
(penalties)

 

 

3 - 0

2 - 2
3 - 1
2 - 1
0 - 0
(5 - 4)
0 - 0
(3 - 1)

netball Netball 10   3 Unicorn (H)  Won  4 - 0
swim Swimming Gala 13   3 - 6 Bute House (A) Lost  85-116
December
swim Swimming Gala 2   3 - 6 Newland House (A)  Won  282-275

 

 

 

 Summer 2015

 

Sport

Date

Time  Yr Versus Result

 Score 

July

    7 LAST GAMES SESSION
    2 LAST SWIMMING HOUSE ROUNDERS & CRICKET  

June

cricket Cricket 25    4 St. James Won
Lost

268-244

184-222

rounders Rounders 23  

3

3

4

4

6

5

St. James (H) Won 
Lost

Drew 
Lost 

Won
Lost

11 – 5.5
4.5 - 6
10-10
11.5 - 16
10-9.5
4 – 9.5

cricket Cricket 18    5 Falcons (H)  Won  
rounders Rounders 18    3 Broomfield House (A)  Won  8.5 - 3
swim Swimming
Gala
11  2-4pm 3-6  Chiswick New pool

1 EAGLE

2 OSPREY
3 CONDOR
4 HAWK 

191
189
171
162
rounders  Rounders 9  

3
3

4
4

Orchard House
venue tbc

Drew
Lost

Won
lost

3.5 - 3.5
3 - 9
7 - 2.5

3.5 - 9

TROPHY    4  SPORTS DAY – all year groups
  May
rounders Rounders 21   3
3
4
4
5
Falcon girls school (H) Lost
Lost
Won
Won
Lost 
3-6
9-11
2-1½
3-1
8 ½ -10

cricket Cricket 19     Orchard House
venue tbc
B Lost
C Drew
A Lost
237 - 236
254 - 254
255 - 236

swim Swimming
Gala
15  1pm   LSSA gala (A) at Clissold Leisure Ctre, Hackney    
cricket Cricket  14     Broomfield House (A) Won 116-109
rounders Rounders 12     Newland House (H) A Lost
B Lost
7.5 to 10.5
8 to 11.5
swim Swimming Gala 12     Harrodian  (A) Won  42 to 33
    7 NO GAMES OR SWIMMING YEARS 3-6, Year 2 Swimming as normal
rounders Rounders  5     Newland House (A)

 

Won

Drew

 

9-4

4-4

  April
volly Beach Volleyball 30 1-3pm  6 Barn elms    Cancelled
   28  NO YEAR 4 (Bowles)
   23  NO YEAR 6 (Trip) Swimming and Games starts

 

 

Spring 2015

 

Date

Time  Year Sport Versus Result

 Score 

March 21 9-12am 5 Netball St James A  10 place n/a
  17    3-6 Rugby Orchard House H Won
Drew
Lost
A 8-3
B 3-3
B 3-2
  14 9-12am 5 Rugby Group Stage
Harrodian
Falcons
Ravenscourt Park  
Orchard House 


Semi Final
Wetherby

3rd/4th place playoff

Roche

A

W
L
W
W

L

L

1-0
1-0
3-2
4-0


0-4


1-0

  12   6 Hockey RPPS H Won
Won
A 7-1
B 3-1
  10   4 Netball Chiswick & Bedford Prk H Lost
Won
A 6-8
B 3-0
  10   4 Rugby Final v Falcon Prep A Won A 7-6
  10   4 Rugby Semi Final v St James A Won A 6-2
  10   4 Rugby Kew Green Prep A Drew A 2-2
  10   4 Rugby RPPS A Won A 5-2
  10   4 Rugby Latymer A Won A 2-0
  5   5 Rugby KGPS A Won
Lost
A 5-2
B 3-9
  3   4 Netball Francis Holland A Won 2-0
  3   4 Netball Glendower A Won 1-0
  3   4 Netball RPPS A Lost 0-2
  3   4 Netball Heathfield House A Lost 1-2
 February 26   6 Rugby RPPS  A Lost
Won
A 8-4
B 6-4
  24   4 Rugby Orchard House  A

Won

Won

A 12-2
B 8-6

  12   3 Rugby St James  A

Won

Lost

Lost

A 11-9 

B 11-10 

C 15-4 

  12   4 Rugby St James  A

Lost

Won

A 8-5

B 11-2 

  12   5 Rugby St James  A Drew 5-5
  12   6 Rugby St James  A Lost 5-0
  5   5  Hockey Fulham Prep  A Lost 0-3
  5   5  Hockey Fulham Prep  A Won 1-0
  5   5  Hockey Fulham Prep  A Drew 0-0
  5   5  Hockey Fulham Prep  A Won 3-0
January 29   3/4 Netball Eridge House  H Won 14-0
  29   3/4 Netball Eridge House  H Won 7-1
  29   3/4 Netball Eridge House  H Drew 3-3
  20   4 Netball RPPS  H Won 2-0
  20   4 Netball RPPS  H Won 3-1
  20   4 Netball RPPS  H Lost 0-2